TOPlist

Psychologie vztahu k vlastnímu tělu

spánek psychoterapieSvé tělo můžeme mít rádi, můžeme na něj být hrdí, může být centrem naší péče o sebe, může přinášet příjemné a vzrušující pocity. Své tělo můžeme ale také nemít rádi, dokonce nenávidět, tělo může být pro nás velkým zdrojem úzkosti, nejistoty, pocitů méněcennosti. Jak vzniká vztah k vlastnímu tělu z pohledu vývojové psychologie, vlivu kultury, náboženství a jak ovlivňuje náš vztah k tělu traumatická zkušenost?

Ke svému tělu jakou součásti sebe sama získáváme vztah od narození a na to, jaký vztah si vytvoříme, jak budeme své tělo vnímat a prožívat, má vliv především vztah rodičů a dítěte. Pokud je tělo především zdrojem příjemných pocitů, pak se vyvíjí v raném dětství spíše vztah pozitivní. Negativní postoje k vlastnímu tělu podporuje fyzické trestání, nedostatek fyzické blízkosti, odmítání či příkoří vrstevníků v důsledku tělesného handicapu či obezity, silný pocit sexuální nepřitažlivosti v dospívání.

V řecké mytologii bylo tělo chrámem pro duši, v Novém zákoně se z těla stává nástroj, podpůrný prostředek pro duši, dnes je z něj do určité míry modla. Dnešní doba nás vede k postoji, že co se nám nelíbí a nevyhovuje nám, můžeme a měli bychom změnit.

Významnou psychologickou teorií, která popisuje vztahování se ke svému tělu, je Body-Image. Věnuje se právě vývoji postojů, emocí, myšlenek a chování, spojených s naším tělem a našemu kognitivnímu začlenění vztahu k tělu do našeho celkového sebevědomí. Tento pohled vychází z kognitivní psychologie, která se zaměřuje na zkoumání toho, jak poznáváme od narození svět. Každý jsme od mala velmi aktivním „vědcem“, informace o světě a o sobě nepřijímáme nijak pasivně, ale adekvátně ke svému věku si vytváříme představy, jak vše funguje.

Pokud od dětství převažuje spíše příjemná, radostná zkušenost s vlastním tělem, pak naše představa je, že tělo je dobré, že nám pomáhá při prožívání příjemných emocí i v sociálním kontaktu s druhými lidmi. Pokud ale zažíváme skrze své tělo opakovaně nepříjemné pocity – fyzické tresty, posměch, odmítání, stává se tělo zdrojem úzkosti, nejistoty, hanby, je přítěží.

Tak, jako můžeme zlepšit negativní vztah k druhému člověku, pokud o to opravdu stojíme, můžeme zlepšit také vztah k vlastnímu tělu. Psychoterapie je určitě jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout. Během terapie lépe porozumíme důvodům, proč své tělo nemáme rádi, společně s terapeutem získáme inspiraci pro zlepšení stavu a důležitá je také „korektivní zkušenost“.

Korektivní zkušenost v terapii znamená zpracovaný zážitek, který pozitivním způsobem opraví naší dosavadní představu o sobě či o druhých lidech. Psychoterapie také nabízí přijetí a porozumění, některé terapeutické směry pak přímou práci s tělem pomocí technik.

Nejnovější článek

O snech a snění (podcast)

Zajímají vás sny? Vrtá vám někdy hlavou, proč se vám zrovna tohle zdálo? Poslechněte si epizodu o snech – povídání s psychoterapeutem Janem Kulhánkem – v podcastu MUDrování Poslechnout podcast  

Další články

Šárka Míšková – registrovaný nutriční terapeut úprava hmotnosti a zdravý životní styl poruchy příjmu potravy úprava jídelníčku v těhotenství a po porodu úprava stravování jako součást léčby u zdravotních komplikací Chceme být zdraví a dobře vypadat. Téma výživy se tak…

Prokrastinace představuje až chorobné odkládání povinností na později. Jaké závažné problémy mohou být s odkládáním spojené? Jak se prokrastinace projevuje? A jak se jí dá vyvarovat?   Rozhovor s psychologem Janem Kulhánkem si můžete poslechnout zde

Chcete si poslechnout rozhovor s psychologem Janem Kulhánkem, který byl hostem Českého rozhlasu Region? Tématem pořadu byla sociální fobie – strach projevit se před druhými lidmi. Tento problém může mít velmi závažné důsledky na kvalitu života, přitom jej lze zvládnout….

Comments are closed.