TOPlist

Jak psycholog a psychoterapeut pomáhá vysokoškolákům

psycholog intimita psychoterapie andělPsychologická pomoc nespočívá pouze v léčbě duševních poruch či v krizové intervenci. Psycholog může pomáhat klientovi osvojit si nové dovednosti, užitečné pro zvládání nejrůznějších životních situací.

Studium na střední škole (zejména gymnáziu) je sice náročné – stále se zvyšují požadavky na objem probrané látky. Zároveň je studium organizováno průběžně – student je vedený systémem, musí se průběžně připravovat, nemá prostor si své studium uspořádat sám podle svého.

Vysoká škola funguje jinak. Přednášky jsou dobrovolné, obvykle se nezkouší průběžně, naopak se povinnosti hromadí do zkouškového období. Kromě dobrého intelektu vyžaduje úspěšné zvládnutí takové formy studia i určitou sebekázeň, schopnost snášet větší stres a překonávat chuť odkládat nepopulární věci.

Psycholog či psychoterapeut pomáhá při přetížení během zkouškového období, při vyrovnávání se s neúspěchem, ale ještě lépe preventivně pomocí dovedností, které pomáhají zvládnout stres a lépe si plánovat své povinnosti. K takovým dovednostem patří relaxační techniky, focusing (práce s tělesnými pocity), time-management (organizace času a úkolů).

Nejnovější článek

O snech a snění (podcast)

Zajímají vás sny? Vrtá vám někdy hlavou, proč se vám zrovna tohle zdálo? Poslechněte si epizodu o snech – povídání s psychoterapeutem Janem Kulhánkem – v podcastu MUDrování Poslechnout podcast  

Další články

O vánocích a vánočních svátcích obecně většina lidí více jí, řada zvyků a společenských rituálů se odehrává u jídelního stolu, lidé jezdí na návštěvy, vaří jídla, která se na jejich tabuli během roku moc neobjevují. Pak přichází Nový rok, novoroční…

Nabízíme vám ve spolupráci s portálem Šance dětem video-rozhovor s Mgr. Janem Kulhánkem, klinickým psychologem a psychoterapeutem. S klinickým psychologem a psychoterapeutem Mgr. Janem Kulhánkem o tom, jaký je život v rodině s duševně nemocným rodičem. Související článek na portálu…

Strach je instinktivní reakce na pocit ohrožení. Je to ohrožení reálné? Vykoupené roušky, obavy z osob asijské národnosti ve veřejné dopravě nebo obchodech. Koronavirus zachvátil nejen Evropu, ale hlavně mysl jejích obyvatel. Co živí paniku a jak zachovat chladnou hlavu?…

Comments are closed.