TOPlist

Psychoterapie a psaní deníku

teenager dospívání psycholog andělPsaní deníku má v psychoterapii, zejména té české, dlouholetou tradici. Některé psychoterapeutické směry a školy učí své studenty s deníkem systematicky pracovat.

Pacient se s deníkem setká zejména na psychiatrickém oddělení, ve stacionáři či v komunitním zařízení, ovšem leckterý psycholog nabízí práci s deníkem i v ambulantním psychologickém poradenství.

Cílem je pomoci klientovi ventilovat přetlak a učit se lépe pracovat se svými emocemi, dělat si v sobě pravidelnou inventuru a zintenzivnit tak terapeutickou práci. Deník může být také kreativním nástrojem pro vlastní projev – kromě samotných sdělení někdy obsahuje básničky, obrázky, vlepené fotky…

Deník je u řady lidí v dospívání oblíbeným nástrojem, který slouží ke zmírnění pocitů zmatku, osamělosti, někdy i bezmoci. Jindy je deník přirozeným prostředkem ke zdokumentování bouřlivého období života.

Psycholog a psychoterapeut spíše s nabídkou psaní deníku uspěje tam, kde měl již dříve deník své místo v životě klienta. Někdy je ale čas na pokus, nový zážitek.

V USA nemá deník takovou tradici v psychologii a psychoterapii, populární je tam ovšem writing therapy – léčba psaním, což je něco podobného. Klient má za úkol denně popsat jednu až dvě stránky vlastním textem, terapeut ovšem text nečte, léčivé není sdělování zpráv někomu jinému, ale vypsání se.

Naproti tomu deník je také komunikační kanál mezi klientem a psychologem – psychoterapeutem.

Nejnovější článek

O snech a snění (podcast)

Zajímají vás sny? Vrtá vám někdy hlavou, proč se vám zrovna tohle zdálo? Poslechněte si epizodu o snech – povídání s psychoterapeutem Janem Kulhánkem – v podcastu MUDrování Poslechnout podcast  

Další články

Nutriční terapeutka Šárka Jakešová Více o ní včetně kontaktu najdete zde Na sociálních sítích se to poslední dobou jenom hemží obrázky žen, které jsou pyšné na svoje strie, celulitidu a vůbec na celé to svoje nedokonale dokonalé tělo. Proč ale…

To, že dnes děti méně čtou, není nic nového. Vidí to rodiče i učitelé na základních a středních školách. Knihy vystřídaly časopisy, internetový obsah to také nezachrání, stále roste popularita sledování videa. Bude to mít nějaký vliv na vývoj dětské…

Z archivu Českého rozhlasu Dvojky si můžete přečíst a poslechnout rozhovor s psychologem a psychoterapeutem Janem Kulhánkem a poslechnout si příběh devatenáctileté slečny Veroniky na téma závislosti na internetu a sociálních sítích. Příspěvek nabízí přehledný a srozumitelný postup pro rodiče,…

Comments are closed.