TOPlist

Psychoterapie a psaní deníku

teenager dospívání psycholog andělPsaní deníku má v psychoterapii, zejména té české, dlouholetou tradici. Některé psychoterapeutické směry a školy učí své studenty s deníkem systematicky pracovat.

Pacient se s deníkem setká zejména na psychiatrickém oddělení, ve stacionáři či v komunitním zařízení, ovšem leckterý psycholog nabízí práci s deníkem i v ambulantním psychologickém poradenství.

Cílem je pomoci klientovi ventilovat přetlak a učit se lépe pracovat se svými emocemi, dělat si v sobě pravidelnou inventuru a zintenzivnit tak terapeutickou práci. Deník může být také kreativním nástrojem pro vlastní projev – kromě samotných sdělení někdy obsahuje básničky, obrázky, vlepené fotky…

Deník je u řady lidí v dospívání oblíbeným nástrojem, který slouží ke zmírnění pocitů zmatku, osamělosti, někdy i bezmoci. Jindy je deník přirozeným prostředkem ke zdokumentování bouřlivého období života.

Psycholog a psychoterapeut spíše s nabídkou psaní deníku uspěje tam, kde měl již dříve deník své místo v životě klienta. Někdy je ale čas na pokus, nový zážitek.

V USA nemá deník takovou tradici v psychologii a psychoterapii, populární je tam ovšem writing therapy – léčba psaním, což je něco podobného. Klient má za úkol denně popsat jednu až dvě stránky vlastním textem, terapeut ovšem text nečte, léčivé není sdělování zpráv někomu jinému, ale vypsání se.

Naproti tomu deník je také komunikační kanál mezi klientem a psychologem – psychoterapeutem.

Nejnovější článek

Děti a rodiče v rozmanitých rodinách

Děti a rodiče v rozmanitých rodinách

Psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek vydal knihu, ve které čtivým a srozumitelným způsobem popisuje psychologii dnešní rodiny, vztahy mezi dětmi a rodiči. V knize zúročuje svou více než dvacetiletou zkušenost s prací s dětmi a rodinami. Kniha přináší jedinečný vhled do světa rodinných vztahů a jejich proměn v kontextu moderní společnosti. Autor, zkušený psychoterapeut a klinický psycholog Jan Kulhánek, se věnuje různým podobám rodinných struktur, přičemž zkoumá tradiční i netradiční modely, jako jsou multikulturní rodiny, stejnopohlavní páry, polyamorní vztahy či patchworkové…

Další články

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Kdo nebo co je normální či nikoliv není někdy úplně jednoduché posoudit. Existují různé pohledy na normalitu, záleží na tom, ze kterého úhlu se psycholog na tento problém dívá. Normální je to, co dělá nebo jak myslí…

Psychologická pomoc nespočívá pouze v léčbě duševních poruch či v krizové intervenci. Psycholog může pomáhat klientovi osvojit si nové dovednosti, užitečné pro zvládání nejrůznějších životních situací. Studium na střední škole (zejména gymnáziu) je sice náročné – stále se zvyšují požadavky…

Zajímá vás názor psychologa a psychoterapeuta Jana Kulhánka na to, kolik času bychom měli dětem dovolit trávit u počítače, televize, ale také u internetu? Jak toto mohou rodiče ovlivnit a jaké jsou důsledky nadměrného užívání médií dětmi? Co počítače a…

Comments are closed.