Pozor na redukční diety – rychlé hubnutí škodí tělu i duši
O vánocích a vánočních svátcích obecně většina lidí více jí, řada zvyků a společenských rituálů se odehrává u jídelního stolu, lidé jezdí na návštěvy, vaří jídla, která se na jejich tabuli během roku moc neobjevují. Pak přichází Nový rok, novoroční předsevzetí a nespokojenost s vlastní tělesnou hmotností.
Psychologický problém hubnutí spočívá v tom, že obvykle nejednáme racionálně, ale emocionálně. Nechtěná kila navíc u lidí, kterým to vadí, způsobují úzkost, pocity viny, vztek na sebe. Toto jsou velmi nepříjemné emoce, kterých se budeme chtít co nejdříve zbavit. Úzkost nahradit ujištěním, že se vše s naší váhou v dobré obrátí, pocity viny a vztek na sebe odčinit potrestáním se odepřením si něčeho příjemného, askezí, nepohodlím.
Rychlé redukční diety všechno toto nabízejí kromě jednoho – efektivního hubnutí bez následujícího jojo-efektu. Snižováním příjmu potravy, hladověním a asketickým jídelníčkem připravujeme tělo o důležité živiny, které jsou důležité pro stabilní psychické i fyzické fungování organizmu. Budeme pak podrážděnější, hladovější a v horizontu několika dnů až týdnů snadno sklouzneme k epizodě přejedení.
Hladovění či jednostranná strava také většinou zpomalují metabolismus, organizmus přejde do režimu „nouzového fungování“, v němž méně spaluje a více ukládá. První rychlý úbytek váhy je většinou pouze ztráta vody, důsledek dehydratace organismu, což má opět kromě fyzických dopadů také důsledky na naší psychiku – únava, rozmrzelost, depresivní nálady.
Jedinou zdravou cestou, jak udržet váhu v přijatelných mantinelech, dlouhodobě si takovou kondici udržet a neničit své zdraví, je uvědomění si, že sebetrestáním nic nevyřešíme, ale potřebujeme se vrátit k určitému stravovacímu řádu a hlavně potřebujeme být aktivními po fyzické stránce.
Opět je to ta stará pravda – jezte pravidelně, raději častěji a v menších porcích – snídejte, objedvejte a večeřte. Snižte příjem tučných potravin, ale nenahrazujte je light výrobky. Snižte příjem cukru – vánoční cukroví někomu dejte.
A to hlavní, začněte s pravidelným pohybem, zařaďte ho do svého programu a vyberte si takový, který vás bude bavit. Pro snížení váhy volte fyzickou aktivitu, u které spíše než posilovat se budete potit – tzv. aerobní cvičení. Můžete se domluvit s někým blízkým, kdo do toho půjde s vámi, budete se tak navzájem podporovat a možná někdy i trochu hecovat.
Uvidíte, že se tak zlepší vaše nálada, váš pocit ze sebe a trochu se zvedne i sebevědomí.
Nejnovější článek
Proč není dětem dobře
Rozhovory – proč není dětem dobře V posledních letech prudce vzrostl zájem o psychoterapii pro děti a dospívající. Důvodů je několik, více si o tom můžete přečíst v článku s odkazem na pomoc nebo poslechnout rozhovor na toto téma: Článek „Dětem není dobře“ Rozhovor v ProstorX
Další články
Často se dnes mluví o tom, jaký je nejlepší přístup k výchově dětí. Někteří psychologové doporučují striktně trvat na pravidlech, která stanoví rodiče, důležitá je důslednost a držení hranic, ve kterých se dítě má pohybovat. Jiní psychologové naopak doporučují nechat…
Zajímá vás, co má vliv na utváření sexuální identity a sexuální orientace? Jak může někdy vypadat komplikovaný vývoj ve vnímání sebe jako muže či ženy u teenagerů? Psychologický pohled na tuto problematiku s příklady z klinické praxe… CELÝ ČLÁNEK NAJDETE…
V mnoha rodinách se děti neučí koukat na to, v čem jsou dobré. Kouká se spíš na to, v čem jsme selhali. „Pak jsme nespokojeni ve svém životě. Já v terapii pracuji se seznamem úspěchů. Pak člověk zjistí, že jeho…