TOPlist

Nutriční terapeut: Co dětem ke svačině do školy?

nutriční poradenstvíNutriční terapeutka Šárka Jakešová, služby pro děti i dospělé, specializace na poruchy příjmu potravy

Každý den by měl začít snídaní, která splní výživové požadavky – dodá energii i všechny potřebné živiny. Přísun jídla by měl být v průběhu celého dne vyvážený, aby nedocházelo k výpadkům energie a únavě. Stravu by mělo tvořit dostatek čerstvých potravin, nemělo by docházet ani k hladovění, ani k přejídání se. Vyvážený přísun energie v průběhu celého dne zajistí kromě hlavních jídel svačiny, které jsou doplňkem mezi snídaní, obědem a večeří. Snídaně, oběd a večeře jako hlavní jídla dne by tedy neměly být vynechány.

Pokud je čas mezi snídaní a obědem poměrně dlouhý (v případě pozdního oběda) – vzniká prostor i pro dvě svačiny. Pokud se dítě nestihne z nějakého důvodu kvalitně nasnídat, ať už z důvodu časné výuky, stresu, nebo zaspání, pak je třeba jej vybavit dostatečně velkou svačinou, která plnohodnotně nahradí chybějící snídani. U svačiny je důležitá nejen, co obsahuje, ale i přitažlivá a chutná úprava a snadnost konzumace.

Co by svačina měla obsahovat?

Velmi důležité je hlídat pitný režim dítěte. Vhodným nápojem je voda, slabý ovocný čaj, nebo ředěná ovocná šťáva. Pitný režim lze doplnit i zakysanými mléčnými nápoji, jako je třeba kefír. Dostatkem tekutin předejdeme ospalosti, nepozornosti, nebo bolestem hlavy.

Pro přísun vitamínů, vlákniny a další vylepšení příjmu tekutin by nemělo chybět čerstvé ovoce, ať už kusové, pokrájené, či ve formě smoothie. Anebo čerstvá zelenina.

Vhodnou součástí svačiny je celozrnné pečivo s pomazánkou z tvarohu, nebo namazané a obložené šunkou, nebo sýrem. Alternativou je i domácí moučník, který by ale neměl obsahovat nadbytek cukru. Nemusíme se omezit jen na pečivo z mouky – v krabičce může být třeba jahelník s tvarohem a ovocem, rýžový nákyp, salát z kuskusu se zeleninou či na sladko s ovocem, nebo studený těstovinový salát se zeleninou a vejcem, nebo tuňákem.

Součástí svačin by měl být mléčný výrobek jako je jogurt, tvarohový dezert, kefír, nebo domácí puding. Svačinku lze doplnit i menší hrstí ořechů a sušeného ovoce. Dalším zpestřením je třeba sladký ochucený Šmakoun, který se prodává ve variantě meruňka, švestka a brusinka.

Co by nemělo být součástí svačin a nehodí se do jídelníčku dětí?

Jsou to samozřejmě nejrůznější sladkosti jako je třeba čokoláda a čokoládové tyčinky, různé sušenky včetně rádoby zdravých typu Bebe, müssli tyčinky s polevou, různé bonbóny a želé sladkosti. Obecně platí, že veškeré sladkosti by neměly být v jídelníčku příliš často. Můžeme však pro ně najít příležitost, jako třeba přibalit s sebou na výlet, nebo občas zařadit po sportovní aktivitě.

Nevhodné je i sladké kupované pečivo jako jsou smažené koblihy, pečivo z tučného listového těsta, nebo croissanty. Dobře neuděláte, ani pokud dítěti dáte ke svačině pufované rýžové chlebíčky, které mají vysoký glykemický index a díky kterým dítě bude rychleji unavené a spavé.

Nejnovější článek

O snech a snění (podcast)

Zajímají vás sny? Vrtá vám někdy hlavou, proč se vám zrovna tohle zdálo? Poslechněte si epizodu o snech – povídání s psychoterapeutem Janem Kulhánkem – v podcastu MUDrování Poslechnout podcast  

Další články

Šárka Míšková nutriční speicalista v našem psychologickém centru    Důležitá je pestrost ve stravě. Zkuste obohatit jídelníček netradičními přílohami jako jsou pohanka, jáhly, quinoa nebo bulgur. Luštěniny by se měly objevit 2x týdně. Alespoň 1x v týdnu by měla být zařazena…

Šárka Míšková – registrovaný nutriční terapeut úprava hmotnosti a zdravý životní styl poruchy příjmu potravy úprava jídelníčku v těhotenství a po porodu úprava stravování jako součást léčby u zdravotních komplikací Chceme být zdraví a dobře vypadat. Téma výživy se tak…

„Toužím po vztahu, ale stále se mi nedaří nějaký vztah navázat.“ „Vidím kolem sebe šťastné páry, a já pořád nic!“ Pohled psychologa na problémy při seznamování, analýza a pojmenování nejistot a obav, které mohou seznámení bránit. Je asi jasné, že někdo…

Post Tagged with ,
Comments are closed.