TOPlist

Jací jsou vlastně lidé?

psychologie-puzzle.pngJsi pesimista, nebo optimista? Věříš lidem, nebo ne? Věříš v dobré konce, nebo spíš věci dopadají špatně? Dokážeš se na druhé spolehnout, nebo si raději všechno uděláš sám? Je jasné, alespoň většině z nás, že svět není černobílý. Na takové otázky byste asi odpověděli: „Jak kdy, jak komu, záleží na situaci…“ Ale pravda je taková, že k jedné z odpovědí, k nějakému postoji, máme prostě sklony.

Článek popisuje několik příkladů, jak naše zkušenosti od raného dětství formují náš pohled na svět a naopak – jak si přitahujeme události podle našeho vnímání světa. Psychologové se tímto tématem zabývají dlouho, existuje řada psychologických výzkumů, které se týkají vývojové psychologie, psychologie postojů a paměti.

Celý článek najdete zde

Nejnovější článek

O snech a snění (podcast)

Zajímají vás sny? Vrtá vám někdy hlavou, proč se vám zrovna tohle zdálo? Poslechněte si epizodu o snech – povídání s psychoterapeutem Janem Kulhánkem – v podcastu MUDrování Poslechnout podcast  

Další články

Jak ovlivňuje počasí naše nálady, jak na naši psychiku působí roční období, jak psycholog a psychoterapeut vidí „vymlouvání se“ na počasí, co je to sezónní a periodická deprese.

Rozhlasoví dokument o jednom velkém snu z archivu Českého rozhlasu. Po dokumentu následuje rozhovor s Dušanem Sahulou z Pražské parloplavební společnosti a psychologem Janem Kulhánkem. Proč nás fascinuje voda? A jakou roli v našem životě hrají sny a touhy? Co…

Naše kultura je hodně zaměřená na individualitu člověka. Náš život, naše štěstí a naše plány mají přednost před společnými zájmy a potřebami. V partnerských vztazích existuje stále méně společenských pravidel, které nám říkají, jak máme s druhým člověkem dlouhodobě spokojeně…

Comments are closed.