TOPlist

Rozdíl mezi depkou – špatnou náladou a depresí

psychoterapie sebevědomí psychologKaždý má občas špatnou náladu, nebo se cítí smutný; má „depku“. Když má ale člověk depresi, měl by co nejdříve vyhledat pomoc psychologa. Jak poznat rozdíl mezi depkou a depresí?

Smutek je normální lidská emoce, všichni jsme ji zažili a zažijeme znovu. Smutek spouští špatné zážitky, bolestivé události nebo zklamání. Jinak řečeno, máme sklon být smutní „kvůli něčemu“. To také znamená, že když se změní okolnosti nebo se z věcí vzpamatujeme, smutek zkrátka zmizí.

Deprese na druhou stranu žádný spouštěč nepotřebuje. Člověk trpící depresí může být objektivně bez problémů, přesto se ale cítí hrozně. Člověk s depresí je totiž smutný kvůli všemu. Deprese člověku změní vnímání světa a vlastního života, všechno se zdá být nepříjemné, nezajímavé, nedůležité. Deprese z člověka vysává energii a motivaci cokoliv dělat, neumožňuje cítit žádné skutečné potěšení.

Deprese s sebou často přináší také nespavost, nebo naopak nadměrnou spavost, při níž člověk prospí celou noc, ale přes den je stejně unavený a nejradši by šel spát znovu. Právě problémy se spánkem jsou často tím, co pacienta přivede do lékařské ordinace nebo k psychologovi. Následná správná diagnóza a léčba pak vyřeší nejen depresi, ale i symptom v podobě poruchy spánku.

Dalšími příznaky, které se objevují u deprese jsou ztráta chuti k jídlu, pocity viny, výčitky svědomí kvůli věcem, za které člověk nemůže, v nejhorším případě pak třeba i myšlenky na sebevraždu.

Deprese je častá nemoc, jejíž řešení je možné. Je ale třeba se s ní obrátit na odborníka.

Léčba deprese vyžaduje nejčastěji kombinaci léků a psychoterapie. Pokud myslíte, že je možné, že depresí trpíte, neváhejte vyhledat pomoc psychologa, který depresi rozpozná a pomůže s jejím zlepšením.

[Tereza Vizinová]

Nejnovější článek

O snech a snění (podcast)

Zajímají vás sny? Vrtá vám někdy hlavou, proč se vám zrovna tohle zdálo? Poslechněte si epizodu o snech – povídání s psychoterapeutem Janem Kulhánkem – v podcastu MUDrování Poslechnout podcast  

Další články

Psychologové a psychoterapeuti občas pomáhají lidem překonat problém s cestováním ve veřejných dopravních prostředcích. Není to až tak ojedinělý případ, kdy přichází někdo do psychoterapie s touto starostí. Jde o panický strach, doprovázený někdy pocity na omdlení, žaludeční nevolností, nutkáním…

V našem týmu je v součané době většina psychologů a psychoterapeutů, kteří nabízejí své služby pro rodinu či partnerské vztahy. Objednat se můžete na tel. 608 178 543 Návštěva psychologa či psychoterapeuta naštěstí přestala být v dnešní době něčím nepředstavitelným,…

Své tělo můžeme mít rádi, můžeme na něj být hrdí, může být centrem naší péče o sebe, může přinášet příjemné a vzrušující pocity. Své tělo můžeme ale také nemít rádi, dokonce nenávidět, tělo může být pro nás velkým zdrojem úzkosti,…

Comments are closed.