TOPlist

Střídavá péče o dítě po rozchodu rodičů – ano či ne?

rodina-spolu V dnešní době je téma střídavé péče často probírané v médiích, často je to také zájem jednoho či obou rodičů po rozchodu. Jsou země, kde je střídavá péče první volbou, o které uvažují nejen rodiče, ale i soud. U nás je toto rozhodnutí uspořádání péče o dítě zatím menšinové, ovšem trend je zřejmý.

Jsou tu zastánci, ale i odpůrci střídavé péče, podle nás to není věc víry, která forma je pro dítě (ale i rodiče) lepší. Je nutné se na celou věc podívat rozumě, nezvažovat jen práva rodičů na péči o své děti, ale i práva a potřeby dětí vyrůstat i po rozchodu rodičů v klidném a přehledném prostředí.

Z pohledu psychologa je třeba, aby byly splněny následující podmínky a pak může být střídavá péče funkční a užitečná – a tedy i vhodná doporučení:

  • Dítě musí být dostatečně zralé, aby mohlo střídat domácnost, aby zvládlo např. týden bez matky a nebylo vystavováno nadměrnému stresu. Podle nás je takové uspořádání nevhodné pro děti batolecího věku, u předškoláků je to přinejmenším sporné.
  • Rodiče musí spolu dobře komunikovat, musejí být schopni se průběžně domlouvat na výchově i každodenních věcech týkajících se jejich dítěte. Pokud dítě střídá dvě domácnosti, musí pro něj platit podobná pravidla. Jsou i případy, kdy se v jedné domácnosti (domově dítěte) střídají rodiče. To zní atraktivně, ovšem často se situace zkomplikuje s příchodem nových partnerů.
  • Rodiče musí bydlet blízko od sebe, aby dítě mělo stabilní prostředí v podobě jedné školky či školy, kroužků, kamarádů (sociální skupiny vrstevníků).

Splnit tyto podmínky není často vůbec jednoduché, ale neměli bychom z nich při rozhodování slevit. Jaká bývá vlastně motivace pro střídavou péči? Láska k dítěti a snaha být s ním co nejvíce, vědomí kompetence se o něj dobře starat, to je dobrá motivace. Špatné je, pokud se jedná o prostředek boje mezi partnery, o způsob trestu partnera, který odešel ze vztahu k někomu jinému.

Psycholog je často dotazován, zda může v konkrétním případě střídavou péči doporučit či ne. Při tomto zvažování musí zohlednit výše uvedené podmínky, také by měl zkoumat aktuální vztah dítěte k oběma rodičům (samozřejmě se neptá dítěte, koho má raději, zda maminku či tatínka – to je nejen neetické a neprofesionální, ale i důkazem necitlivého přístupu). Jasnou a zatím nezmíněnou podmínkou je také schopnost obou rodičů se o své dítě dobře postarat (rodič má na dítě čas, netrpí závislostí na alkoholu či drogách, je přiměřeně finančně zajištěný (má příjem) a má kde bydlet. Při tomto rozhodování je důležité neztratit zdravý rozum a myslet v první řadě na dítě samotné.

Nejnovější článek

Karolína Hlavatá nutriční terapeut

Když jídlo bolí

Nutriční terapeutka Karolína Hlavatá Příjem potravy je jednou ze základních potřeb živých organismů. Pro člověka je i zdrojem potěšení a plní důležité společenské role. Co ale když se jídlo stane naším nepřítelem? Každé sousto navíc je provázeno pocitem viny a strachu, že nebude jen zdrojem životodárné energie, ale stane se základem pro nechtěný nárůst hmotnosti? Když se k takovému psychickému rozpoložení přidá ještě nereálný pohled na své tělo, kdy se i při velmi nízké tělesné hmotnosti člověk cítí obézní, můžeme…

Další články

Prokrastinace představuje až chorobné odkládání povinností na později. Jaké závažné problémy mohou být s odkládáním spojené? Jak se prokrastinace projevuje? A jak se jí dá vyvarovat?   Rozhovor s psychologem Janem Kulhánkem si můžete poslechnout zde

V dnešní době jsou k seznamování velmi populární internetové seznamky a seznamovací aplikace. Tvůrce takových stránek a velmi zkušený IT specialista Tomáš Kulhánek vytvořil přehledný informační web, kde se dočtete řadu užitečných tipů a rad, jak se na seznamce pohybovat…

ŠÁRKA JAKEŠOVÁ – NUTRIČNÍ TERAPEUT A SPECIALISTA NA PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY, více informací zde V poradně se často potkávám s rodiči dívek, kteří mi popisují, že se problém u jejich dcery rozjel na jaře. Obvykle se s nimi uvidím až za půl…

Comments are closed.