Rodinná terapie
Jedna z mnoha definic popisuje rodinnou terapii jako přístup zaměřený na změnu symptomatického chování a na vztahové problémy v rodinných a sociálních systémech v souvislosti s psychickou poruchou nebo somatickým onemocněním jednotlivce nebo více členů rodiny. Předpokládáme, že na vzniku a průběhu nemoci se podílejí faktory biologické i sociální, mezi nimiž hraje rodinný systém hlavní roli. Rodina pak představuje kontext uplatňující se při vzniku nebo udržování onemocnění a také při jeho léčbě a ústupu. Rodinný systém může napomáhat či bránit změně nutné ke zlepšení onemocnění.
Do rodinné terapie přichází tedy nejčastěji rodina, dvojice či pár (zde hovoříme o párové terapii či terapii partnerských dvojic), nebo je možné rodinně terapeuticky pracovat i s jednotlivcem. Za partnerské dvojice považujeme dvojice, které spolu chodí, dále dvojice, které spolu žijí a páry manželské a rodičovské. Při práci s nimi klademe důraz na neutralitu a aktivitu terapeuta, při terapii se hledají možné shody a kompromisy. S jedním klientem pracujeme tehdy, vyžaduje-li to druh problému i kontext terapeutické situace. Může se jednat o klienty, keří žijí sami nebo v natolik konfliktní rodinné situaci, že by se práce s rodinou stala nepřehlednou a příliš komplikovanou. Někdy klienti či pacienti dávají individuálnímu kontaktu přednost a např. adolescenti tím mohou vyjadřovat své osamostatňování. Vždy je ale nutné, na rozdíl od individuální psychoterapie, uvažovat v kontextu celého rodinného systému.
Rodinná terapie klade velký důraz na komunikaci v rodině a hledání jejího zlepšení. Změna komunikace nebo struktury rodinného systému, nový pohled na řešení problému a na vztah ke zdraví a nemoci, dává možnost změny symptomatického chování a projevů nemoci. Za specifika rodinné terapie lze považovat práci v terapeutické dvojici, v týmu odborníků nebo v reflexním týmu, pořizování audio či video nahrávek a používání jednosměrného zrcadla do další pozorovací místnosti. Při tomto způsobu práce je nezbytný souhlas členů rodiny a samozřejmostí je dodržování lékařského tajemství.
Proces rodinné terapie začíná prvním kontaktem mezi terapeutem či terapeutickým týmem a rodinou, v několika úvodních sezeních vytvářejí kontrakt, společně se zamýšlejí nad motivací k léčbě a nad možnými překážkami v další spolupráci. Jednotlivá sezení trvají 60-120 minut a intervaly mezi nimi jsou obvykle 1-6 týdnů . Terapeut se spolu s rodinou věnuje pochopení rodinného systému, vztahů, hranic, komunikace, rituálů atd. a intervenuje v duchu některého přístupu a směru (např. systemický, behaviorální) k navození změny v rodině. Terapie je ukončena při naplnění počátečního kontraktu po dohodě s rodinou a vymizení nebo zmírnění příznaků a vztahových problémů. Terapii je možno ukončit kdykoli v jejím průběhu ze závažných důvodů jako je např. ztráta motivace nebo důvěry.
Nejnovější článek
Když jídlo bolí
Nutriční terapeutka Karolína Hlavatá Příjem potravy je jednou ze základních potřeb živých organismů. Pro člověka je i zdrojem potěšení a plní důležité společenské role. Co ale když se jídlo stane naším nepřítelem? Každé sousto navíc je provázeno pocitem viny a strachu, že nebude jen zdrojem životodárné energie, ale stane se základem pro nechtěný nárůst hmotnosti? Když se k takovému psychickému rozpoložení přidá ještě nereálný pohled na své tělo, kdy se i při velmi nízké tělesné hmotnosti člověk cítí obézní, můžeme…
Další články
Podcast Hrana na Rádiu Wave: V pěti dílech autorského dokumentárního podcastu bude od 2. listopadu vyprávět příběhy kluků a mužů, kteří se kvůli snaze o změnu nebo udržení určitého vzhledu dostávají do hraničních situací. V prvním díle otevřeně mluví Čestmír…
Nutriční terapeutka Šárka Jakešová, služby pro děti i dospělé, specializace na poruchy příjmu potravy Každý den by měl začít snídaní, která splní výživové požadavky – dodá energii i všechny potřebné živiny. Přísun jídla by měl být v průběhu celého dne vyvážený,…
Jsou prázdniny a řada rodičů vysílá svoje potomky na letní tábory. Ve světle aktuální diskuse o sexuálním zneužívání nezletilých přitom řeší, jak vybrat správné místo. Hosty pořadu Vertikála ČRo Plus jsou evangelický farář Miki Erdinger a psycholog Jan Kulhánek. Rozhovor…