Psychoterapie
Naši psychoterapeuti nabízejí psychoterapii pro jednotlivce - individuální, pro partnerské páry - párovou, či pro celou rodinu - rodinnou terapii. Volba vhodné metody je věcí domluvy při objednávání první konzultace, v tomto vám rádi poradíme. Záleží hodně na povaze problému a také na přání a představě klienta.
Psychoterapie – léčba duše – je stručně řečeno způsob, kterým může psycholog, psychiatr, terapeut pomoci s problémy člověku, který za ním přijde. Každý, kdo chce terapii provádět, musí mít speciální vzdělání, výcvik a praxi – to vše by mělo zaručit nám všem kvalitní odbornou pomoc. Dnes existuje celá řada nabídek péče o naši duši – od různých výtvarných, tanečních či relaxačních technik až třeba po jógu. Psychoterapie mezi ně jistě patří, je více méně spojena s péčí lékařskou a sama má mnoho podob.
Kdy může být psychoterapie pro nás užitečná:
- jsme-li v krizi a chceme si nechat poradit od odborníka
- trpíme-li nějakými duševními příznaky jako např. depresemi, úzkostmi, fobiemi a nespokojíme-li se pouze s pojídáním prášků
- trpíme-li neurózou nebo psychosomatickým onemocněním jako např. mentální anorexií či bulimií,
- chceme-li se lépe poznat a svobodněji se pak v životě rozhodovat či naučit se změnit některé věci ve svém životě, které se nám opakovaně nedaří
- potřebujeme-li podporu při závažném duševním či tělesném onemocnění
Tento výčet jistě není kompletní, ovšem naznačuje velice široké uplatnění psychoterapie v životě moderního člověka. I v Čechách už nastal čas, kdy se lidé za návštěvu psychologa či psychiatra přestávají stydět a v některých vrstvách se to naopak stává módou.
Jaké jsou formy a směry psychoterapie?
Formou rozumíme způsob, jakým terapie probíhá. Buď můžete jít na sezení s terapeutem z očí do očí – celou hodinu se věnuje jen vám, nikdo další není přítomen. To má své velké výhody – o některých věcech se těžko mluví i ve dvou, natož pak s více lidmi. Další výhodou je to, když víte, že terapeut se věnuje v tuto chvíli pouze vám a nikomu jinému. Má to i své nevýhody – je to dražší (pokud musíte terapii platit) a dostane se vám názoru či pohledu na věc pouze od jednoho člověka.
Jinak tomu je ve skupinové terapii – počáteční rozpaky sdílet své problémy s více lidmi se časem rozplynou a vy můžete ve skupině již známých tváří získat velkou oporu, porozumění, názory a zkušenosti více lidí, můžete také získat nové sociální dovednosti – například se naučit lépe se prosadit v kolektivu.
Směrů – tedy škol – je v psychoterapii poměrně dost a rozhodně se nedá říci, který je lepší či horší. Spíše záleží na druhu problému a na vaší osobnosti (co je vám bližší). K jednotlivým směrům a k jejich praktickému užití bych rád něco napsal podrobněji v příštích článcích, zde se ještě zmíním krátce o tom, kam za psychoterapií.
Nejnovější článek
O snech a snění (podcast)
Zajímají vás sny? Vrtá vám někdy hlavou, proč se vám zrovna tohle zdálo? Poslechněte si epizodu o snech – povídání s psychoterapeutem Janem Kulhánkem – v podcastu MUDrování Poslechnout podcast
Další články
Šárka Jakešová – nutriční terapeut a poradce Nutriční terapeutka vám poradí. Ratolest začne u stolu dělat scény a odmítá pozřít cokoliv kromě suchých těstovin nebo rohlíku. Zeleninu a ovoce plive, maso nebo rýži hází rovnou na zem. Že vám to…
Psycholog i psychiatr se stará o duševní zdraví, léčí psychické poruchy, pomáhá lidem v obtížné životní situaci. Přesto je každá profese jiná a liší se i nabídka péče. Psycholog i psychiatr léčí duševní poruchy, pomáhá v obtížné životní situaci, přesto…
Věřit si neznamená být namyšlený, ale nepochybovat o sobě tam, kde to je zbytečné, a naopak se nepřeceňovat ve věcech, které nám zase tak moc nejdou… Co je to zdravé sebevědmí, jak ovlivňuje náš vztah k sobě a k druhým.