Proč jsme při nakupování vánočních dárků ve stresu
V době krize si mnoho lidí musí během roku více rozmýšlet, jak hospodařit s penězi, před Vánoci je ale všechno jinak. Nakupujeme, i když jindy počítáme každou korunu, když peníze dojdou, kupujeme na splátky či si bereme jiné formy půjček. Velkou záhadou je, že přitom nezažíváme jen radost, ale často mnohem více i stres, úzkost, obavy.
Jak se na tuto situaci dívá psycholog? Při nakupování dárků zažíváme nezřídka protichůdné pocity, máme radost z očekávané radosti blízkého člověka, ale i obavy, zda se bude dárek líbit. Přestože je všude zboží plno a výběr nebývalý, máme strach z toho, že si nevybereme, nebo že to prostě nestihneme.
Psycholog je zvyklý situaci rozebrat, udělat inventuru pocitů a podívat se společně se svým klientem na to, v jakých souvislostech předvánoční nakupování probíhá. Psychologie běžně pracuje s tím, že můžeme cítit k jednomu člověku či jedné situaci protichůdné, rozporuplné pocity – na něco se těšíme a zároveň se toho bojíme, někoho máme rádi a zároveň se na něj hodně zlobíme.
Takové rozporuplné pocity zažívá řada lidí právě v předvánočním čase při nakupování dárků – těšení jde ruku v ruce s obavami, příjemné napětí z blížících se svátků zároveň zvyšuje nepříjemné napětí (stres) z nedostatku času a hodně úkolů.
Pomocí psychologických testů a rozhovoru může psycholog poznat, kdo má větší sklony k prožívání protichůdných pocitů a zároveň menší schopnost zvládat stres. Protichůdné pocity samy o sobě vytvářejí napětí a zvyšují stres, který nám pak může velmi znepříjemnit blížící se Vánoce..
Nemusíme se moc zabývat tím, proč nás nakupování pro blízké těší, ale proč nás to stresuje? Na vině může být naše povaha. Lidé, kteří mají v sobě velkou potřebu dělat vše co nejdokonaleji, se začnou brzy obávat, jestli toho nakoupili dost a zda je dárek perfektní. Lidé, kteří často zažívají úzkost, se začnou bát, že to nestihnou, že neseženou to, co chtějí. Lidé, kteří se špatně rozhodují, budou mít stres při výběru dárků. Lidé negativističtí budou mít sklony propadat pocitům, že to stejně nedopadne dobře.
Velmi důležitý je také náš vztah k těm, které chceme obdarovat. Někomu je prostě těžké udělat radost a zároveň nám na něm hodně záleží. K někomu také můžeme cítit právě teď zlost a zároveň mu dárek dát chceme. Vždy se jedná o nejistotu či nechuť, kterou musíme překonávat, je to vlastně takový náš boj se sebou samými.
Jak může pomoci psychoterapeut? V rámci psychologického poradenství a nácviku může velmi pomoci se zvládáním stresu. Když si v předvánočním čase uvědomíme, že to máme se sebou nebo s někým blízkým hodně složité a chceme to změnit, pak je také psychoterapie vhodnou volbou pomoci.
Nejnovější článek
O snech a snění (podcast)
Zajímají vás sny? Vrtá vám někdy hlavou, proč se vám zrovna tohle zdálo? Poslechněte si epizodu o snech – povídání s psychoterapeutem Janem Kulhánkem – v podcastu MUDrování Poslechnout podcast
Další články
Autorkou textu je Václava Jančová, psycholog a psychoterapeut Nedostatek sebevědomí dítěte bývá jedním z častých důvodů, s nimiž se rodiče obrací na psychologa.Tak jako matka, která vyčítavým hlasem vyjmenovává v úvodu sezení takřka nekonečný seznam neřestí své dospívající dcery. „Je strašně…
Každý má občas špatnou náladu, nebo se cítí smutný; má „depku“. Když má ale člověk depresi, měl by co nejdříve vyhledat pomoc psychologa. Jak poznat rozdíl mezi depkou a depresí? Smutek je normální lidská emoce, všichni jsme ji zažili a…
Prožívání světa adolescentem se v podstatě pohybuje mezi tím, co je důležité pro něj samotného a tím, co po něm chtějí ostatní (rodiče, škola…). Tato dvě pole zájmů se v různé míře doplňují, častěji si však odporují, jsou od sebe…