Léčba deprese
Deprese a psycholog – psychoterapeut
Psycholog a psychoterapeut často pomáhá lidem, kteří trpí poruchou nálady – depresí. Od špatné nálady či „depky“ se deprese liší tím, že je to buď reakce na závažnou životní událost – většinou ztrátu blízké osoby, reakce na dlouhodobé přetížení v práci nebo prostě dlouhodobý velmi nepříjemný stav.
Psychoterapie dokáže depresi velmi efektivně léčit, úspěch terapie závisí na včasném rozpoznání problému a dobré spolupráci klienta s psychologem.
Co je deprese
Deprese je duševní stav, který se projevuje dlouhodobějším poklesem nálady, ztrátou zájmu o věci, které nám dříve byly blízké, pocity beznaděje, prázdnoty, sníženou schopností se soustředit, pocitem nízké sebehodnoty.
Deprese se vždy projevuje poruchami spánku – většinou špatným usínáním nebo předčasným probouzením. Někdy naopak dojde k nadměrnému spaní bez pocitu odpočinku.
U mužů se deprese často projevuje podrážděním až agresivními výbuchy, u žen naopak plačtivou náladou. Menší děti také mohou být depresivní, většinou mají zažívací problémy (bolesti bříška), jsou apatické nebo naopak více zlobí.
U deprese je závažné riziko sebevraždy – depresivní lidé pochybují o sobě, o smyslu svého života, mnohem více cítí výčitky za různé věci, které udělali nebo naopak nezvládli. Čím je deprese hlubší, tím více roste riziko, že si nemocný sáhne na život, to se týká i dětí v pubertě či seniorů.
Jak se deprese léčí
Způsob léčby deprese závisí na tom, o jakou depresi se jedná. Úkolem psychologa je tedy v první fázi spolupráce rozpoznat, o co jde. Podle toho pak vypadá další průběh psychoterapie.
Je normální být depresivní, když ztratíme blízkého člověka (někdo nám zemře nebo nás opustí). Když nám truchlení nad ztrátou i po několika týdnech znemožňuje chodit do práce či do školy, nebo když budeme vážně uvažovat o sebevraždě, pak je nutné vyhledat psychoterapii. Psycholog nám pak bude pomáhat se ztrátou se vyrovnat a překonat životní krizi.
Psychoterapie zaměřená na práci se stresem a s organizací svého času bude užitečná, pokud jsem depresivní z dlouhodobého pracovního přetížení v zaměstnání či ve škole (i v rodině). Součástí psychoterapie bývá i nácvik relaxačních technik.
Depresí můžeme trpět také v dlouhodobě neuspokojivém partnerském vztahu, při ztrátě zaměstnání, před důležitým životním krokem, po odstěhování se od rodičů, po odchodu do důchodu… Pak bude psychoterapie více orientovaná na sebepoznávání, práci s hodnotami a schopnost změnit jejich důležitost, na práci s vnitřním konfliktem. Hodně zde záleží na tom, jakým stylem je zvyklý a naučený psycholog pracovat.
Existují také sezónní deprese, bipolární afektivní porucha – opakující se depresivní období bez zjevné vnější příčiny. I zde je psychoterapie velmi užitečná, pomáhá nám naučit se hospodařit s vlastními silami, naučit se včas řešit starosti a neodkládat je, naučit se hledat aktivně věci, které nám dělají v životě radost a „dobíjejí“ nás.
Spolupráce s lékařem, léčitelem
Psychoterapie je účinná, ovšem nezabírá okamžitě. Je třeba mít trochu času a sil, je-li deprese příliš naléhavá, nedostává se nám obojího. Pak je velmi užitečná spolupráce s psychiatrem, který předepíše antidepresiva či stabilizátory nálady. Jde o léky, které je třeba brát pravidelně a dlohodoběji (minimálně několik měsíců), nevzniká na nich závislost a vedlejší účinky jsou při dobrém výběru minimální.
Podpůrným prostředkem při psychoterapii deprese může být i přírodní medicína – např. třezalka je přirozeným antidepresivem. Pro někoho, kdo důvěřuje spíše alternativní medicíně, mohou být volbou homeopatika či akupunktura (čínská medicína), rozhodně však doporučujeme zároveň spolupracovat s psychologem (který je alternativní medicíně otevřený).
Neodkládejte konzultaci s psychologem
Volejte na 608 178 543
Pokud sdělíte své časové možnosti a stručně popíšete, co potřebujete, pomůžeme vám vybrat terapeuta, který by byl vzhledem ke své specializaci nejvhodnější pro řešení vašeho problému.
Nebo můžete vyplnit kontaktní formulář
Nejnovější článek
Proč není dětem dobře
Rozhovory – proč není dětem dobře V posledních letech prudce vzrostl zájem o psychoterapii pro děti a dospívající. Důvodů je několik, více si o tom můžete přečíst v článku s odkazem na pomoc nebo poslechnout rozhovor na toto téma: Článek „Dětem není dobře“ Rozhovor v ProstorX
Další články
Podle klinického psychologa není prokrastinace jen módní záležitost. Změnilo se totiž naše životní tempo a okolí na vás klade stále větší nároky. Proč někdo odkládá své povinnosti do takové míry, až přijde o zaměstnání nebo je vyhozen ze školy? Jak…
„Toužím po vztahu, ale stále se mi nedaří nějaký vztah navázat.“ „Vidím kolem sebe šťastné páry, a já pořád nic!“ Pohled psychologa na problémy při seznamování, analýza a pojmenování nejistot a obav, které mohou seznámení bránit. Je asi jasné, že někdo…
Sdílení sportovních výkonů na sociální síti bývá motivující a inspirující pro ostatní, má to ale i své stinné stránky. Více se k tomu vyjadřuje psycholog Jan Kulhánek v následujícím článku. ČÍST CELÝ ČLÁNEK