Vánoce bez kilogramů navíc?
Šárka Míšková – registrovaný nutriční terapeut
- úprava hmotnosti a zdravý životní styl
- poruchy příjmu potravy
- úprava jídelníčku v těhotenství a po porodu
- úprava stravování jako součást léčby zdravotních komplikací
Jsou pro vás Vánoce svátky jídla, kdy se v následujících měsících snažíte zbavit nabytých kil? Nebo se nesou ve znamení klidu a pohody bez dalších kilogramů? Hlavní nástrahy vánoc jsou vánoční cukroví, stálé uzobávání laskomin a konečně tradiční štědrovečerní menu se smaženým kaprem a majonézovým salátem.
Jídlo během Štědrého dne a vánočních svátků
Traduje se, že pokud chceme vidět zlaté prasátko, celý den bychom se měli vzdát jídla. Závěr dne pak patří opulentní štědrovečerní večeři. V některých domácnostech se dodržuje jen absence masa přes den, které je určeno k večeři. Celý den se hoduje na cukroví, jednohubkách a chlebíčcích, vánočce…
U chlebíčků a jednohubek je možné pomazánky odlehčit jogurtem, žervé či tvarohem namísto majonézy. Tučný salám lze nahradit šunkou.
Pohoštění pro návštěvu může být i netradičně a zdravěji pojaté. Neslané tortilla chipsy s několika dipy, jako jsou třeba tvarohový, avokádový nebo rajčatový, je nápaditá a rozhodně zdravější varianta než obložené chlebíčky. K tomu ještě nakrájet zeleninu na proužky na namáčení, nebo jen samotné k zakusování. Ze salátové okurky pokrájené na plátky vytvoříte spolu s tvarohovým krémem zdravější jednohubky.
Vánoční cukroví
Každého asi napadne, že cukroví obsahuje příliš mnoho cukru a tuku. Díky nekontrolovanému zobání lehce dostupných sladkostí naroste příjem kalorií několikanásobně více, než jak je tomu během celého roku.
Již při přípravě cukroví snižte množství cukru na polovinu. Část tuku nahraďte ořechy, cukr pak rozmixovaným sušeným ovocem. Místo tučných máslových krémů použijte marmeládu.
Zdravější variantou může být nepečené cukroví ze sušeného ovoce a ořechů. Nyní přichází na řadu nejrůznější raw inspirace. Cukr není třeba, leckde ani tuk, nebo rozhodně menší množství.
Co je důležité – cukroví nenahrazuje plnohodnotné jídlo. Dobrá varianta je dát si jej dát spolu s ovocem – sníte tak výrazně menší množství. Hlídejte si svou porci, pár kousků si naložte na malý dezertní talířek a jezte jej buď místo svačiny, nebo až po jídle.
Tradiční štědrovečerní večeře
Není vhodné dohnat večeří vynechané jídlo za celý den. Tradiční večeří po celodenním půstu si navíc můžete přivodit žlučníkový záchvat. Rybí polévka zahuštěná jíškou, navrch ještě doplněná smaženou houskou, kapr v trojobalu připravený na oleji a bramborový salát plný majonézy – to vše dodá tělu obrovskou nálož kalorií. Večer u stromečku a televize již toto velké množství přijaté energie nezužitkujete. Výsledkem je tedy vytvoření tukových zásob, kterých se po vánocích budete hůře zbavovat.
Jaké je tedy řešení? Rybí polévku připravit bez zahuštění jíškou se spoustou zeleniny. Rybu upečte, či grilujte s malým množstvím tuku, není třeba ji obalovat a smažit. Je to velmi chutná a hlavně zdravá varianta bez množství přepáleného tuku. Tradiční bramborový salát odlehčíte nahrazením majonézy částečně, nebo zcela jogurtem.
Pár rad závěrem
Základní pravidlo boje před kilogramy navíc je vyhnout se bezmyšlenkovitému uzobávání u televize. Nejhorší je mít lákadla v dosahu – chlebíčky a cukroví přímo u ruky na stole. Pomůže pečlivé plánování porcí do jednotlivých jídel, stejně jako to děláme během zbytku roku. Získáte tak kontrolu nad množstvím i kolik jste toho za den snědli.
Alkohol také není bez viny. Jen navyšuje přijaté kalorie a do energetického příjmu se rozhodně počítá! Pijte v dostatečném množství vodu, ať předejdete dehydrataci a následnému bolení hlavy.
Na co byste neměli ani o vánocích zapomenout je pohyb. Procházka na čerstvém vzduchu vám udělá dobře a odvede vás hlavně od lákadel mlsání.
Nejnovější článek
O snech a snění (podcast)
Zajímají vás sny? Vrtá vám někdy hlavou, proč se vám zrovna tohle zdálo? Poslechněte si epizodu o snech – povídání s psychoterapeutem Janem Kulhánkem – v podcastu MUDrování Poslechnout podcast
Další články
Zajímá vás názor psychologa a psychoterapeuta Jana Kulhánka na to, kolik času bychom měli dětem dovolit trávit u počítače, televize, ale také u internetu? Jak toto mohou rodiče ovlivnit a jaké jsou důsledky nadměrného užívání médií dětmi? Co počítače a…
Seznámit se a najít si partnera touží většina nezadaných. Někdo má přirozený talent, někdo oplývá velkou přitažlivostí a někdo je hlavně nesmělý. Seznámit se však může každý, chce to „jen“ získat odvahu a některé věci si uvědomit a přehodnotit. Jak…
Nejen pro psychologa – psychoterapeuta nekončí vzdělávání převzetím vysokoškolského diplomu. Tak jako v řadě jiných profesí (lékaři, právníci,…) nastupuje psycholog po ukončení vysoké školy dlouhou, náročnou a nákladnou dráhu specializačního vzdělávání, která v zásadě nikdy úplně nekončí. K tomu, aby…