TOPlist

Kateřina Hrubá – PBSP: Pesso Boyden psychomotorická terapie

Metoda je nazvána podle jejích zakladatelů, amerických manželů Alberta Pessa a Diany Boyden. Ti začali PBSP rozvíjet koncem 50. let 20. století: metoda se postupně rozšířila do světa a v devadesátých letech i do Česka.

Soustředěné terapeutické práci, která dodržuje určitý specifický metodologický postup se v rámci PBSP říká struktura. Při struktuře se pracuje současně na tělové, emoční a kognitivní úrovni. Při dobře vedené PBSP struktuře je vztah mezi klientem a terapeutem spíš alianční (spolupracující). Klient je ten, kdo určuje tempo a rozumí procesu. S terapeutovou podporou sleduje citlivá místa svého prožívání. Terapeut používá svou odbornost k tomu, aby mapoval a zvědomoval emoční a tělové projevy klienta a pomáhal mu najít to, co by klient v minulosti býval potřeboval zažít. PBSP vychází z předpokladu, že odpověď na otázku „co bych býval potřeboval“ je každému člověku instinktivně daná a je součástí genetické výbavy každého z nás. Během struktury nejprve označujeme, co je obsahem historie klienta – zaznamenáváme „starou mapu“. Využíváme k tomu „značky“ – různé předměty, které si klient vybírá, a které mají pro danou chvíli přesně určený, symbolický význam. Následně k této „staré mapě“ strukturujeme „novou mapu“. Vytváříme „antidotum“ – obraz toho, jak by to vypadalo, kdyby byly tehdy v klientově minulosti jeho potřeby uspokojovány ideálními osobami a ideálním způsobem. Antidotum hojí emoční nedostatky z minulosti. Klient zažívá uspokojivý pocit tam, kde se mu v minulosti z nejrůznějších důvodů nedostával. Vytváříme „nové vzpomínky“, „novou emoční minulost“, přičemž reálná historie zůstává fakticky nezměněna a pamatována.

Společným cílem je, aby práce ve sturktuře byla dovedena k dobrému konci. Antidorum představuje pozitivní prožitkovou zkušenost s tím, jaké by to pro klienta bylo, kdyby v minulosti byly ideálním způsobem uspokojovány jeho bytostné potřeby. Mezi pět základních potřeb, které mohou být v rámci PBSP struktur ideálním způsobem naplňovány, patří:

  • potřeba místa
  • potřeba podpory
  • potřeba bezpečí
  • potřeba sycení
  • potřeba limitu

Koncepce metody se opírá o poznatky z moderní vývojové psychologie a z neurofyziologických výzkumů paměti.

Zpět na profil terapeutky

Psychologické poradenství
PBSP: Pesso Boyden psychomotorická terapie


Bohužel mám plnou kapacitu

Kde nás najdete

Ženské domovy - 4. a 5. patro Ostrovského 253/3 Praha 5 - Smíchov

Kdy se vám budeme věnovat

Navštívit nás můžete v pracovní dny mezi 8.00 až 20.00, pracovní doba závisí na výběru terapeuta

Na konzultaci je třeba se předem objednat

Na psychologickou konzultaci, psychoterapii či nutriční poradenství je třeba se předem objednat. Můžete si vybrat terapeuta v profilech, vyplnit objednávkový formulář nebo nám zavolat a my vám rádi poradíme, ke komu se objednat. ordinace psychoterapie anděl
Comments are closed.