TOPlist

Vzdělávání v psychoterapii, výcviky

výcvik psychoterapieNejen pro psychologa – psychoterapeuta nekončí vzdělávání převzetím vysokoškolského diplomu. Tak jako v řadě jiných profesí (lékaři, právníci,…) nastupuje psycholog po ukončení vysoké školy dlouhou, náročnou a nákladnou dráhu specializačního vzdělávání, která v zásadě nikdy úplně nekončí.

K tomu, aby svou práci dělal profesionálně a zároveň byl partnerem pro zdravotnictví, musí klinický psycholog a psychoterapeut úspěšně projít dlouhodobým psychoterapeutickým výcvikem, kde si kromě osvojování dovedností na vlastní kůži zakouší roli klienta, dále pak dnes již pětiletým předatestačním vzděláváním, jehož součástí je klinická praxe a je zakončeno náročnou zkouškou.

Na klinické psychology se podobně jako na lékaře a zdravotní sestry vztahuje povinnost celoživotního vzdělávání, což obnáší sbírání kreditů za aktivní či pasivní účast na odborných seminářích a konferencích. Řada psychoterapeutů si navíc po čase zvolí nějaký další terapeutický výcvik, čímž samozřejmě zvýší svou kvalifikaci, ale také zpestří svou práci. Každý takový výcvik je také forma seberozvoje.

Do vzdělávání patří také tzv. případové supervize. Jde o konzultaci „případů“ se zkušenějším kolegou, který je k supervizní práci také vycvičen, případně i s kolegy, kteří jsou součástí supervizní skupiny. Případy (kauzy) jsou prezentovány zcela anonymně, etika i diskrétnost zůstává samozřejmě zachována.

V současné době sám spolupracuji na vedení výcvikových skupin, velmi mě tato práce baví. S frekventatny se ve skupině setkávám pět let, jsem přítomen jejich osobnímu i profesnímu růstu, a i pro mě je to příležitost hodně věcí se naučit. Zároveň sám dokončuji svůj další výcvik zaměřený na práci s tělem. Je to oblast, která mě vždy zajímala a chtěl jsem si v tomto směru doplnit vzdělání.

Také se částečně věnuji lektorské činnosti, přednáším na Pražské vysoké škole psychosociálních studií pro budoucí bakaláře i magistry. Je to pro mě výborná příležitost zůstat v oboru „in“ a číst odbornou literaturu. Zároveň mě baví kontakt se studenty, kteří mají o obor zájem – a těch je na této škole naštěstí většina.

Nejnovější článek

O snech a snění (podcast)

Zajímají vás sny? Vrtá vám někdy hlavou, proč se vám zrovna tohle zdálo? Poslechněte si epizodu o snech – povídání s psychoterapeutem Janem Kulhánkem – v podcastu MUDrování Poslechnout podcast  

Další články

Rozhovory – proč není dětem dobře V posledních letech prudce vzrostl zájem o psychoterapii pro děti a dospívající. Důvodů je několik, více si o tom můžete přečíst v článku s odkazem na pomoc nebo poslechnout rozhovor na toto téma: Článek…

Rodiče se někdy ptají psychologa, jak nejlépe své děti vychovat, aby uměly dobře vyjít s druhými lidmi a byly ve vztazích šťastné. Nejen psychologové vědí, že lidé, kteří mají o druhé nefalšovaný zájem a umějí být vřelí, jsou oblíbenější a…

Psycholog Jan Kulhánek nabízí v článku pohled na různé způsoby, jak říci partnerovi, že ho máme rádi: Svou přehledností a srozumitelností mě zaujal koncept Garyho Chapmana. Pojďme se spolu s ním rozhlédnout v džungli emocí a postojů v dlouhodobém vztahu…

Comments are closed.